Pytania i odpowiedzi

Będę na torze pierwszy raz. Co mam robić?

ODPOWIEDŹ: Zgłosić się do biura imprezy SD (w wieży głównej). Tam zostaną udzielone wszystkie informacje dotyczące treningu Speed Day. Dodatkowo można skorzystać z pomocy Instruktora, który pokaże i zaznajomi z wszelkimi zagadnieniami koniecznymi do bezpiecznej jazdy na torze. Instruktorzy rezydują w boksie technicznym przy wieży głównej.

Chcę zgłosić się na Speed Day. Jak to zrobić?

ODPOWIEDŹ: Na stronie internetowej zamieszczony jest formularz zgłoszenia do imprezy. Należy dokładnie wypełnić go i przesłać. Rejestracja nie jest równoznaczna z rezerwacją.

Ile razy wyjadę na tor?

ODPOWIEDŹ: Każda grupa ma zagwarantowane 6 wyjazdów treningowych na tor (każdy po 18-20 min) oraz dla chętnych dodatkowo udział w wyścigu.

Mam motocykl … Czy on nadaje się do jazdy po torze?

ODPOWIEDŹ: Każdy motocykl nadaje się do szkolenia na torze. Jest to szkolenie w którym każdy uczestnik uczy się nie tylko poprawiać swoje umiejętności lecz także poznaje możliwości swojego motocykla.

Czy jest wymagane prawo jazdy na motocykl?

ODPOWIEDŹ: Nie, tor wyścigowy jest obiektem zamkniętym i posiadanie prawa jazdy nie jest wymagane.

Czy mogę przyjechać dzień wcześniej?

ODPOWIEDŹ: Tak. Brama wjazdowa jest otwarta dla uczestników Speed Day poprzedniego dnia od godziny 19.00 do godz. 22.00 a następnie od 6.00 w dniu imprezy. W godzinach nocnych tj. pomiędzy 22.00 a 6.00 wjazd na teren obiektu będzie niemożliwy.

Chciałbym skorzystać z pomocy Instruktorów? Jak i kiedy?

ODPOWIEDŹ: Podczas rejestracji należy wyrazić chęć skorzystania z pomocy Instruktora. Wówczas zostaną Państwo przydzieleni do odpowiedniego Instruktora którego będą mogli Państwo spotkać w dniu szkolenia w boksie technicznym. Wydana zostanie wówczas (zwrotna) koszulka zakładana na kombinezon, dzięki której Instruktorowi łatwiej będzie rozpoznać na torze “swoją” grupę. Styl i sposób prowadzenia grup do indywidualnego uzgodnienia z Instruktorem. Istnieje również możliwość zmiany Instruktora w trakcie trwania szkolenia.

Czy mój motocykl będzie nocą bezpieczny?

ODPOWIEDŹ: Na terenie obiektu działa firma ochroniarska, która zapewnia stałe bezpieczeństwo uczestników. Dodatkowo na noc udostępniamy zamykane pomieszczenia celem przechowania motocykla.

W jakich grupach jeżdżą Instruktorzy?

ODPOWIEDŹ: Instruktorzy jeżdżą zawsze w grupie D - do czasu przerwy organizacyjnej oraz na życzenie z uczestnikami grupy C. Po przerwie Instruktorzy wyjeżdżają na tor na prośbę uczestnika/uczestników.

Co to jest ta Moto-karta?

ODPOWIEDŹ: Jest to karta potwierdzająca znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na torach wyścigowych. Jest ona niezbędna aby uczestniczyć w szkoleniu (zakres wiadomości potrzebny do zdania egzaminu znajduje się na naszej stronie w zakładce REGULAMINY) jeśli nie posiada się licencji sportowej PZM – wyścigi drogowe.

Co się stanie jeśli nie przyjadę na opłacone wcześniej zajęcia?

ODPOWIEDŹ: Rezygnacja z uczestnictwa w treningu wymaga formy pisemnej (e-mail: [email protected]). Rezygnacja: od 14 do 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia/treningu - skutkuje obciążeniem uczestnika/zawodnika 20% wysokości wpisowego, na 6 dni lub mniej przed rozpoczęciem szkolenia/treningu oraz w dniu szkolenia/treningu - skutkuje obciążeniem uczestnika/zawodnika 100 % wysokości wpisowego, rezygnacja z wzięcia udziału w zarezerwowanym SD bez wcześniejszego poinformowania Organizatora skutkuje pokryciem 100% wysokości wpisowego. W dowolnym momencie dopuszczalna jest zmiana uczestnika zajęć. W takiej sytuacji konieczna jest informacja mailowa [email protected] w której zawarta jest informacja o osobie wycofującej się z zajęć i osobie zastępującej ją. Każdorazowo zmiana taka musi być zaakceptowana przez Organizatora.

Czy możemy jeździć wspólnie z kolegą na jednym motocyklu?

ODPOWIEDŹ: Tak, na normalnych zasadach jeśli uczestnicy jeżdżą w dwóch różnych grupach. W przypadku jeżdżenia w tej samej grupie wymagamy nieodpłatnego zarejestrowania drugiego kierowcy w biurze imprezy. Jeśli dostrzeżemy nieprawidłowości w w/w zasadzie uczestnik/uczestnicy zostaną odsunięci od uczestnictwa w imprezie bez możliwości zwrotu opłaty.

Czy można kupić na torze np. klocki hamulcowe, sety, dźwignie itp?

ODPOWIEDŹ: Tak. Firma BiMoto zapewnia najbardziej niezbędny asortyment.

Czy na torze jest możliwość zakupu i zmiany opon?

ODPOWIEDŹ: Oczywiście. Istnieje możliwość zakupu opon Bridgestone. W ofercie znajdują się opony zarówno wyścigowe jak i drogowe. Zapewniamy także stanowisko z mechanikiem, który zmieni oponę, wyważy koło oraz podpowie jakie ciśnienie najlepiej zastosować do danej opony i danego motocykla. Pomoże także w razie konieczności zdjąć, założyć koło i wyregulować naciąg łańcucha.

Czy pomoże mi ktoś przy ustawieniach zawieszenia?

ODPOWIEDŹ: Informacji i pomocy udzielą Instruktorzy, którzy ocenią stan techniczny i ustawią w ramach możliwości technicznych zawieszenie.

Czy mój motocykl musi mieć ważne badanie techniczne?

ODPOWIEDŹ: Na tor wjechać mogą także motocykle sportowe przygotowane do wyczynu a te jak wiadomo nie mają zazwyczaj badań technicznych. Stąd brak takiego wymogu. Jednakże zalecane jest posiadanie sprawnego technicznie motocykla ponieważ takie, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa nie będą dopuszczane do zajęć.

Czy muszę koniecznie mieć kombinezon skórzany?

ODPOWIEDŹ: Nie. Dopuszczany jest także strój tekstylny z protektorami.

Czy mogę przyjechać innym motocyklem niż “ścigacz”?

ODPOWIEDŹ: Speed Day to nie tylko “ścigacze”, to dzień na torze dla każdego motocyklisty - kandydata bez względu na posiadany motocykl.

Jak przygotować motocykl do zajęć?

ODPOWIEDŹ: Najważniejszym elementem jest aby motocykl był w należytym stanie technicznym. Niedopuszczalne są wycieki oleju które mogą spowodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników. Poziom emitowanego hałasu nie może przekraczać limitu 98 dB/A przy 7000 obr/min dla 600cm3 oraz 5500 obr/min dla 1000cm3 oraz w pełnym zakresie przy pomiarze dynamicznym. Motocykle posiadające seryjny układ wydechowy nie powinny obawiać się tych wymogów.

Jakie ciśnienia mam mieć w oponach?

ODPOWIEDŹ: Wszystko zależy od marki i rodzaju opon, od temperatury toru i otoczenia, od rodzaju motocykla a czasem nawet i techniki jazdy – polecamy udać się do Instruktorów lub mechanika w boksie technicznym, wówczas wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Czy będzie wyścig?

ODPOWIEDŹ: Wyścigi odbywać będą się tylko w dniach przewidzianych w kalendarzu Speed Day Trophy. Wyścig odbędzie się w randze Otwartych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego PZM i wystartować będzie w nim mógł każdy spełniający wymogi określone w regulaminach.

Co muszę spełnić aby wystartować w wyścigu?

ODPOWIEDŹ: Jeśli nie posiada się licencji B PZM (wyścigi drogowe), niezbędnym jest zdanie egzaminu ze znajomości zasad sportu motocyklowego, posiadanie ubezpieczenia, badania lekarskiego i sprawnego motocykla. Wszystkie wymagania można znaleźć w regulaminach sportowych. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest również zgoda rodziców lub opiekuna prawnego.

Czy na torze jest możliwość kupienia paliwa?

ODPOWIEDŹ: Niestety nie mamy takiej możliwości. Jednak w odległości około 1 km od granicy obiektu znajduje się stacja Orlen a około 3 km stacje Shell oraz BP.

Jak sprawdzić przed przyjazdem na tor czy mój motocykl spełnia normy emisji hałasu?

ODPOWIEDŹ: Polecamy udanie się do najbliższej stacji diagnostycznej pojazdów posiadającej sonometr. Kontrolę odbyć w miejscu bez tła akustycznego (wolna przestrzeń w promieniu min 5m), sonometr pod kątem 45o do końcówki wydechu w odległości 1m, do 600cm3 silnik na 7000 obr/min, do 1000cm3 silnik na 5500 obr/min. Dopuszczalny limit to 98 dB/A.

Jakie są grupy zaawansowania i na podstawie czego jesteśmy dzieleni?

ODPOWIEDŹ: Na torze obowiązuje podział na 4 grupy zależnie od stopnia zaawansowania tj: - grupa A (zaawansowana) są to zawodnicy biorący udział w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski oraz uczestnicy, którzy uzyskali lub pokonali w treningach limit okrążenia 1.45 min; - grupa B (średnio zaawansowana szybka) są to osoby, których czas okrążenia mieści się w przedziale 1.45 – 1.53) min; - grupa C (średnio zaawansowana wolna) są to osoby, których czas okrążenia mieści się w przedziale 1.53 – 2.04) min; - grupa D (początkująca) jest to grupa osób, które nie “złamały” jeszcze limitu 2.05 min na poznańskim torze. Osoby, które po raz pierwszy są na torze “Poznań” z założenia są przydzielane do grup C lub D, które to oczywiście mogą zmienić w połowie dnia podczas przerwy organizacyjnej. Przedziały czasowe mogą ulegać zmianie w zależności od stopnia zaawansowania uczestników.

Czy mogę zmienić grupę w trakcie dnia jeśli okaże się, że poziomem nie pasuję do “mojej” grupy?

ODPOWIEDŹ: Oczywiście. Tyczy się to zarówno ruchu “w dół” jak i “w górę”. Odbywa się to jednak zawsze za zgodą Instruktora prowadzącego zajęcia.

Gdzie można coś zjeść?

ODPOWIEDŹ: Na terenie paddocku znajduje się bar serwujący dania ciepłe oraz napoje. Otwarty jest zawsze w dniu i godzinach trwania imprezy.

Czy jestem w czasie treningu / szkolenia jakoś dodatkowo ubezpieczony czy muszę to zapewnić sobie we własnym zakresie ?

ODPOWIEDŹ: Speed Day jest ubezpieczone od OC. Każdy uczestnik ubezpiecza się we własnym zakresie. Sugerujemy posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym lub OC Sport oraz NNW.

Gdzie mogę przenocować ?

ODPOWIEDŹ: Na terenie toru “Poznań” możliwe jest wynajęcie pokoi 1, 2 lub 3 osobowych oraz domku typu “Brda”. Poza tym współpracujemy z hotelami “Orange” oraz “Ramka” gdzie uczestnicy szkoleń zawsze uzyskują korzystne rabaty.

Czy jest pomoc medyczna w czasie zajęć?

ODPOWIEDŹ: Podczas zajęć nad bezpieczeństwem uczestników w kompleksowo wyposażonym Centrum Medycznym czuwa 6 wysoko kwalifikowanych osób personelu medycznego.

Czy będzie mierzony czas okrążeń ?

ODPOWIEDŹ: Tak. Podczas treningów / szkoleń zawsze mierzony jest czas okrążeń pokonywanych przez uczestników jednak dopiero od 2 sesji szkoleniowej. Ma to za zadanie spokojne “rozjeżdżenie się” i zapoznanie z torem podczas pierwszej sesji.

Czy można gdzieś zobaczyć czasy z dnia?

ODPOWIEDŹ: Czasy przejazdów dostępne będą w aplikacji Speedhive – zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych. Kody QR do aplikacji dostępne w biurze Speed Day.

Czy można na bieżąco kontrolować czasy okrążeń?

ODPOWIEDŹ: W trakcie trwania zajęć na monitorach ulokowanych w różnych częściach paddocku można na bieżąco śledzić czasy osób będących aktualnie w szkoleniu.